Yüksek Rekabet Olan Anahtar Kelimeler de Kurumsal Seo’nun Önemi

Rekabetin bu kadar arttığı ve ulaşılabilir olmanın önemi tartışılmazken Kurumsal Seo’nun önemi daha da fazla artıyor. Seo maalesef günümüzde dolandırmaya ve dolandırılmaya olanak tanıyan hassas bir ihtiyaçtır.

Neden Dolandırılabilirsiniz ya da nasıl? Ayrıca SEO neden bir ihtiyaçtır? Sorularının cevaplarını arayacağız.

Sunduğu hizmeti en uygun maliyet ile maksimum oranda duyurmak isteyen Kurum ya da şahıslar kendilerince yaptıkları araştırmalar sonucu veya kendilerine ulaşan kişilerr güvenerek yola çıkarlar en kötü başlarına ne gelebilir ki? eğer memnun kalmazlar ise başkası ile çalışırlar nasıl olsa diye düşünürler. Fakat bu olay maalesef bu kadar basit değildir.

Aslında hem basittir hem değildir desek aklınızı biraz daha karıştırabiliriz 🙂 amacımız bu değil elbette.

Şöyle anlatmayı deneyeyim;

Google algoritması gereği referansa dayalı kaliteli sayfaları üst sıralara çıkartarak kullanıcılarına istedikleri içeriği en hızlı şekilde bulması hatta ilk tıklama ile bulmasını amaç edinen bir yapıdır. Bu referansa dayalı sistem de şu anlaşılmalıdır. Bir içerik ya da web sitesi aynı içeriğe ya da aynı amaca yönelik bir web sitesi ise ve bu içerik ve anahtar kelime ile sizin sayfanıza bağlantı gönderiyor ise o zaman o anahtar kelime de siz öncelikli oterite bir sitesiniz anlamına gelmektedir.

Bu konuyu açalım;

Bir terzinin web sitesini düşünün bu terz ikendi sitesinde başka bir terzi sayfasının linkini paylaşıyor ve anahtar kelime üzerinden bağlantı gönderiyorsa demek ki o bağlantı gönderilen site daha başarılı bir içeriğe sahip ki bu site o siteye referans oluyor. Diyelim ki siz bir araç kiralama firmasısınız başka bir rekabet halinde olduğunuz araç kiralama firmasına link verir misiniz?

İşte böyle bir ortam da sadece tek başına backlink pek bir işe yaramamaktadır. Backlink anahtar kelimeniz üzerinden link alma işlevidir.

Google backlink satın alınmasını ve satılmasını uygunsuz hareket olarak ilan etmiş ve buna önlem alarak tüm bu olasılıkları değerlendirmektedir. Siz çok sayı da backlink alsanız ve yükselseniz dahi Google belirli aralıklarla tüm bu yükselişi denetler ve eğer kural dışı haksız rekabet oluşturan olası çalışmaları cezalandırmaktadır.

Şimdi konumuza dönelim eğer Google Argoritmalarının gereğini yerine getirmeyen bir site çok hızlı yükselse dahi bir kaç ay içerisinde tarihe karışacaktır anlamı taşımaktadır.

Bu ne zaman işe yarar ne zaman işe yaramaz;

Eğer her yükseliş farklı bir domain ile işinize geliyorsa o zaman sorun yoktur fakat kurumsal bir firma iseniz ve web site adınız olan domain’iniz sizin kurumsal kimliğiniz ise ve değiştirmeniz mümkün değilse işte o zaman başınız her an ağrıyabilir.

Böyle bir durumda dolandırılmanız an meselesidir.

Size gelen bir kişi ya da firma görünümlü şahıslar web sitenizi yükselteceklerini ve bu yükselme sonrası ücret talep edeceklerini söyleyerek iyi niyetli bir tavır sergilerler. Sizin yükselmenizi de sağlarlar ve talep ettikleri ücreti sizden alırlar, her şey buraya kadar tamamdır. Olay bundan sonrasındadır, önemli olan yükselmek değil orada kalabilmek olduğu için büyük risk altındasınızdır. Google yükselmenizi denetler linklerinizi analiz eder ve eğer hatalı çalışma yapıldı ise sitenizi cezalandırır ve arama sonuçlarından çıkartır.

Site dışı Seo çalışmaları çok çaba isteyen kaliteli ağ yapıları kurmayı gerektirir ama bunu yapamayan ya da bu masrafları karşılayamayan kişi ya da kurumlar işin basidine ve yasaklı olanlarına kaçar böylece sitenizin cezai işlem görmesine sebep olabilirler.

Yapılması gereken mutlak surette size taahüdde bulunan kişi ile değil şirket ile bağlayıcı sözleşme yapmaktır. Böyle bir sözleşmenin caydıracalığı olacağı için sizi büyük ölçüde koruyacaktır.

Referans çok önemlidir

Bu sebeple alışmayı düşündüğünüz şirketin size uzun vadeli çalıştığı kurumsal şirketleri referans olarak göstermelidir. Bu referanslara ulaşıp gerçek referans olup olmadığını tavsiye edilip edilmediğini araştırmanız sizi çok çok büyük oran da koruyacaktır ve başarıya adım atmanıza yardımcı olacaktır.

Bir çalışmaya başlayalım olmadı başka biri ile çalışırız mantığı kurumsal firmalar için çok sakıncalıdır. Eğer siteniz cezaya girerse çıkması çok sıkıntılı bir süreçtir ve kurumsal kimliğiniz zedelenebilir.

Peki illa Kurumsal SEO desteği almamız mı gerekmektedir?

Aslında Adwords reklamı kullanılabilinir hatta bu Kurumsal SEO Danışmanlığı ile çalışmasını desteklerse iyi de olacaktır fakat sadece Adwords reklamı tercih edilmesi maliyetlerinizi çok arttıracaktır. Birinde sınırsız tıklama alacaksınız birinde tıklama başına maliyetiniz olacak.

Bir de hedef kitlenin karşısına doğal arama sonuçlarında çıkmak diğer yanda reklam ile çıkmak var ki bu da ayrı bir durumdur. Kişiler Google’ın sonuçlarına güven duyar ve ilk sayfa da ilk sıralar da çıkan sonuçların en iyisi olduğu inancı büyüktür, bunun için doğal arama sonuçları kurumsal firmalar için olmazsa olmazlardandır.